Z płaską główką ( plagiocefalia ) boryka się wielu rodziców, lekarze i położne mówią, żeby układać niemowlaki raz na jednej stronie raz na drugiej. Super! Tak też robiliśmy, jednak w ciągu dnia Wojtek leżał z głową na wprost.czasem prawie na wprost i syndrom płaskiej głowy nas nie ominął. Teraz po płaskiej głowie nie ma prawie śladu!

Pierwszy raz z poduszką Mimos spotkałam się na forum parentngowym i pewnym poczytnym blogu parentingowym. Oczywiście przed tą poduszką przetestowałam inne metody np. puchowa poducha, ale jak przeczytałam o śmierci łóżeczkowej odpuściłam temat. Później były wałki,rogale i inne pseudo poduszki i motylki na plagiocefalie ( czyli nasz rodzaj spłaczonej główki) i co? DUPA! główka nadal była płaska i troche krzywa z tyłu. 

 

mimos

Do poduszki Mimos podeszłam trochę jak do ostatniej deski ratunku, stwierdziłam, że jak się nie uda to trudno zapuscimy długie włosy 🙂 i mam nadzieje, że syn w przyszłości wybaczy. Jak się okazało Poduszka Mimos jest produktem medycznym, więc przeszła wszystkie kontrole itd. To trochę jak z lekami i suplementami diety. Ta poduszka jest lekiem, a inne pseudo poduszki są suplementami diety. Poduszka pakowana jest sterylnie, także mamy pewność, że nikt jej nie używał przed nami 🙂

mimos

mimos

 

Typy spłaszczeń

 

Mieliśmy plagiocefalię jak w morde strzelił. U nas nie była, aż tak duża jak na zdjęciu powyżej jednak dało się zauważyć bez problemu to skrzywienie. 

 

Co jest powodem?

Powodów jest kilka, do najpopularniejszych : układanie dziecka do snu na plecach ( zmniejsza ryzyko SIDS jednak zwiększa prawdopodobieństwo syndromu płaskiej głowy), układanie dzieci w bujaczkach/leżaczkach/fotelikach samochodowych (powoduje to duży nacisk na kości czaszki), poród naturalny oracz kręcz szyjny. U nas powodem był trochę przyśpieszony rozwój motoryczny Wojtka i delikatna asymetria, przez to, że wcześniej zaczął układać głowę w osi ciała i dodatkowo rotować główkę w jedną stronę powstało spłaszczenie.

mimos


My na szczęście zaczęliśmy dość szybko i szybko nam "przeszło", ponieważ kości są jeszcze miękkie.  Najczęściej główka najbardziej podatka na odkształcenia jest w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Na poduszce Mimos można dzieci układać profilaktycznie od początku, trzeba tylko dobrać odpowiedni rozmiar, ale też kładąc dziecko na poduszce leczymy je, ponieważ ucisk na główkę jest równomierny. Poniżej grafika obrazująca nacisk na główkę niemowlaka:Jak zapobiegać i leczyć?

 

 

Zapobiegać też można, przyjmując zasadę, że plecki są od spania a brzuch od zabawy czyli często układać dziecko do zabwy właśnie na brzuszku. Pamiętajcie, jeśli nie macie specjalnej poduszki, żeby podczas snu zmieniać dziecku pozycję, to bardzo ważne, ponieważ jak dziecko przyzyczai się do jednej to później ciężko będzie mu zasnąć w innej pozycji, a spanie z główką w jedną stronę może prowadzić do spłączenia. Jeśli natomiast używacie poduszki Mimos, musicie pamiętać tylko o tym aby główka była we wgłębieniu, wtedy dziecko może spać i bawić się nawet na spłaszczonej stronie, ponieważ nie hamuje ona naturalnych ruchów dziecka. Polecam obejrzeć jeszcze filmik poniżej, bardzo fajnie jest to zilustrowane:

 

 

 

Kiedy stosować poduszkę Mimos?

My ją stosujemy prawie wszędzie, na leżaku, macie, w łóżeczku, foteliku. Zapominam zabierać jej na przewijak jak go przewijam, ale trwa to tak szybko, że chyba aż tak dużego wpływu nie ma 🙂

Wojtek nie miał problemu z zaakceptowaniem leżenia "na czymś". 

 

 

 

My mamy poduszkę w rozm. XL – TAKĄ, obecnie mamy obwód główki 41,5 cm, także jeszcze trochę możemy jej używać. Jeśli macie problem z doborem rozmiaru, tak jak my mieliśmy 🙂 to napiszcie TUTAJ na pewno pomogą 🙂 A efekty możecie zobaczyć na FB Poduszek Mimos – TUTAJ


Tak to wyglądało na początku:

20160913_152904

Teraz główka Wojtusia wygląda tak:

mimos

mimos

mimos

DSC_0809