O tym, że dziecko pić powinno wie każdy. Jako niemowlak i w zasadzie do min. roku może pić samo mleko, ale co później? Co dać dziecku do obiadu do picia? Przecież nie mleko, to może soczek? O nie! ja daję wodę! O tym dlaczego przeczytacie niżej.

 

 Do wieku nastoletniego dorastałam praktycznie jako jedynaczka, później urodził mi się brat. To chyło hmm… 15 lat temu. Uwielbiałam biologię w szkole i chemię ale mało wiedziałam o wychowywaniu dzieci. Moja mama ślepo wierzyła w to co powiedział jej lekarz i to czego uczono kiedy ja byłam mała, ba! znalazłam nawet książkę gdzie polecane jest 2 miesięcznemu dziecku podawanie między jedzeniem soku wyciskanego z jabłek! I tak oto moja wiedza ze szkoły różniła się od matczynej. Ja dawałam Kubie wodę, mama soczki ze sklepu oczywiście obie robiłyśmy to w jak najlepszej wierze.

 

Po latach wiem, że zmieniło się trochę nastawienie do picia wody i już wreszcie nie jest traktowana jak zło konieczne i te X lat temu to jednak podręczniki z biologii miały rację. Dlatego, gdy sama zostałam mamą postanowiłam zgłębić się dalej niż przeciętna wiedza z gazety dla mam czyli do artykułów medycznych, opracowań lekarzy i broszur dla pediatrów dot. żywienia niemowląt. Polecam Wam m.in.:

Artykuł – TUTAJ

Artykuł 2 – TUTAJ

Artykuł 3 – TUTAJ

DSC_8953-2

Dlaczego nie kupuję soków przeznaczonych dla dzieci?

A czytaliście składy? Są marki, które produktują dobre soki ale większość sklepowych to zwykły sok z mnóstwem chemii, po co dodawać do niego cukier i sztuczne witaminy?  Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała raport wg. którego najlepiej unikać soków aż do 3 r.ż TUTAJ Pewnie będziecie zdziwini 🙂  My Wojtkowi podajemy tylko wodę, a jak ma problemy z brzuszkiem to wyciskamy mu sok z jabłek (sami!) lub gotujemy kompot z suszonych śliwek. Choć jest dzieckiem "żłobkowym" to nie pije kompotów, ani soków bo w domu tego nigdy nie pił, więc jak spora większość dzieci pije tylko wodę do której ma dostęp przez cały pobyt w żłobku. Jak widzicie gdy wody jest już mało w kubku można przytrzymać się wózka i mocniej odchylić główkę 😀

DSC_8929-2

Wózek – Elodie Details | Kubek – LOV

A 5 powodów dlaczego warto wybierać wodę:

1. Poprawia trawienie

2. Jest naturalna, nie zawiera cukrów, barwników, konserwantów  itd. Z niej w głównej mierze składa się nasz ogranizm,

3. Oczyszcza organizm z toksyn, 

4. Idealnie nawadnia w gorące dni i reguluje temperaturę ciała

5. Hamuje łaknienie a jednocześnie nie powoduje uczucia przejedzenia, więc po wodzie dzieci bez problemu zjedzą posiłek, co jest niezwykle ważne wśród niejadków 🙂

 

DSC_8728-2

Czy wiesz, że jeśli Twoje dziecko pije soki i ma słaby apetyt wystarczy odstawić soki na rzecz wody i zauważysz sporą różnicę w jedzeniu Twojego dziecka. Soki dają zgubne myślenie,  że dziecko się najadło gdy w gruncie rzeczy je niewiele. Coraz częściej bywają przypadki nadwagi wśród małych dzieci spowodowanych nadmiernym spożyciem produktów z cukrem w tym. m.in. soków i słodkich przekąsek. 

Rodzicu masz wybór, ucz dziecka świadomych wyborów. Oczywiście kilka łyków soku wyciśniętego w domu czy kupionego ( bez cukru ) soku w sklepie nie zabije Twojego dziecka, ale  zachowaj umiar i rozsądek. 

My naszemu Wojtkowi nie ograniczamy dostępu do wody, chce to pije, nie chce to hmm… rozklewa , bawi się nią i sprząta po zabawie 🙂 Zawsze zabieramy ze sobą butelkę wody dla niego w kubeczku, bo nigdy nie wiemy czy akturat podczas 10 minutowej jazdy autem nie zachce mu się pić. Jak widzicie na zdjęciach woda towarzyszy nam wszędzie m.in w wózku czy na placu zabaw. W zimie i w upały wozimy ją w opakowaniu termo, żeby nie była lodowata i gorąca 🙂

DSC_8685-2